نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > امریکا و نقش جدید داعش در چین
 


شماره خبر :٥١٨٧١٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/12/15    ا   ٠٨:١٤

امریکا و نقش جدید داعش در چین
گروه تروریستی داعش چند روز پس از انتشار سند پنتاگون مبنی بر تعقیب این گروه در سراسر جهان، تهدید کرد در چین جوی خون راه خواهد انداخت.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  امریکا و نقش جدید داعش در چین

داعش نوار ویدئویی را از جنگجویان اویغورها منتشر کرد که در عراق آموزش می بینند و تهدید می کنند پرچم خود را در چین به اهتزاز در خواهند آورد و جوی خون در این کشور راه خواهند انداخت. بسیاری از این افراد مسلح پیش از این به حزب ترکستانی که ترکیه از آن حمایت می کند، پیوسته بودند و در درگیریها در استان های لاذقیه، ادلب و حلب سوریه مشارکت داشتند.

نخستین بار نام افراد مسلح اویغور که از ایالت شین جیانگ در شمال غرب چین هستند، در اوایل جنگ سوریه شنیده شد. پکن این افراد را به تلاش برای جدایی طلبی متهم می کند و حزب اسلامی ترکستانی را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است. 
 در اوایل بحران در سوریه، افراد مسلح اویغور کشورشان را به طرف افغانستان و سپس جمهوری های آسیای میانه ترک کردند و با عبور از ترکیه خود را به سوریه رساندند. ورود این افراد ابتدا به صورت انفرادی بود، اما به تدریج سازمان اطلاعات ترکیه سازماندهی آنها را آغاز و بر تامین سلاح برای آنها نظارت کرد. بیشتر این افراد به حزب ترکستانی که از حمایت گسترده ترکیه برخوردار است، پیوستند. موضع دولت ترکیه در برابر ایالت شین جیانگ چین و اصرار آنکارا بر سرنگونی نظام سوریه، از جمله مهمترین عوامل حمایت دولت ترکیه از حزب ترکستانی است. 
اما نکته اینجاست که نوار ویدیوئی داعش علیه چین زمانی منتشر شد که وزارت دفاع امریکا(پنتاگون) به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور طرحی را برای مبارزه با داعش آماده کرد که بر اساس آن نظامیان امریکایی به بهانه مبارزه با این گروه می توانند در سراسر جهان مداخله کنند.
کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون در این ارتباط به خبرنگاران گفته است ، این برنامه برای یک طرح گسترده‌تر  و برای از میان برداشتن داعش در سطح جهانی است و تنها به عراق و سوریه محدود نمی‌شود.
بر اساس گزارش پایگاه خبری واشنگتن اگزماینر، این سخنگو افزود: طرح ما زمینه‌ساز مناقشه گسترده برای شکست داعش است و شامل نابودی داعش و نیز نابودی گروه‌های تروریستی دیگر در منطقه نظیر القاعده نیز می‌شود.
به نظر می رسد میان فعالیت ها وتهدیدهای داعش با طرح پنتاگون هماهنگی هایی برای توجیه حضور نظامی امریکا در سراسر جهان از جمله شرق آسیا وکنترل چین یا حتی در آسیای میانه برای کنترل روسیه وجود دارد. البته روسیه با پیش دستی و حضور در سوریه سعی کرد جلو گسیل داعش به آسیای میانه را بگیرد.
در این میان به نظر می رسد ترکیه که  متهم اصلی حمایت از گروه تروریستی داعش است با باز کردن مسیر نقل وانتقال اعضای داعش به سوریه و حالا به آسیای میانه برای نزدیکی به دولت جدید امریکا هماهنگ است.
از سویی به نظر می رسد تاکید ترامپ بر افزایش بودجه ارتش امریکا ونوسازی آن نیز در این چارچوب با هدف تقویت قدرت نظامی در برابر چین و روسیه قابل تحلیل باشد.
فراموش نکنیم که امریکا در سال  2001 به بهانه شکست القاعده و طالبان به افغانستان لشکرکشی  و در سال 2003 هم عراق را اشغال کرد اما این اقدامات نظامی نه تنها به شکست گروه القاعده منجر نشد بلکه در طی این سالها دهها و شاید صدها گروه تروریستی دیگر در سراسر جهان اعلام موجودیت کردند.
از جبهه النصره و داعش و احرارالشام و دهها گروه ترویستی دیگر در سوریه گرفته تا بوکوحرام در افریقا، جماعه الاسلامیه در اندونزی در شرق آسیا تا برخی از کانون های در حال ظهور افراط گرایی  در گوشه وکنار جهان  همه حکایت ازاین دارد که طرح امریکا در مبارزه با تروریسم دروغی بیش نیست.
در این میان عربستان یکی از متحدان امریکا نیز در بستر سازی برای مداخله نظامی امریکا در سراسر جهان نقش دارد.
عربستان یکی از اصلی ترین کانون های ترویج اندیشه های تکفیری است وبا تاسیس مدارس دینی نقش عمده ای در پیدایش گروههایی چون داعش دارد . همراهی عربستان با امریکا در پیدایش القاعده و شکست ارتش سرخ شوروی در افغانستان  در این راستا قابل اشاره است. سفرهای دوره ای ملک سلمان پادشاه عربستان به شرق آسیا از جمله مالزی و اندونزی نیز نمی تواند بی ارتباط با سرمایه گذاری این کشور در زمینه تاسیس مدارس دینی برای ترویج اندیشه های وهابیت باشد. قطعا در آینده نزدیک یکی از آثار این سفر ظهور افراط گرایی بیشتر در این مناطق خواهد بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار