نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > سفر الجبیر به بغداد رویکرد جدید عربستان برای اقناع کشورهای منطقه است
 


شماره خبر :٥١٨٦٩٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/12/15    ا   ٠٧:٢٩

سیدرضا صدرالحسینی
سفر الجبیر به بغداد رویکرد جدید عربستان برای اقناع کشورهای منطقه است
یک کارشناس مسائل خاورمیانه با توجه به سفر غیرمنتظره وزیر امور خارجه عربستان به عراق، گفت: سفر الجبیر رویکرد جدید عربستان برای اقناع کشورهای منطقه است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سفر الجبیر به بغداد رویکرد جدید عربستان برای اقناع کشورهای منطقه است

سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل خاورمیانه ، در خصوص سفر غیرمنتظره «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان سعودی به عراق، اظهار داشت: با نگاهی به روند اقدامات خصمانه یک دهه گذشته عربستان در منطقه که با هدف حمایت از گروه‌های تروریستی صورت گرفته، امروزه شاهد به بن‌بست رسیدن مهم‌ترین گروه‌ تروریستی مورد حمایت این کشور یعنی داعش در سوریه و عراق هستیم. از این رو عربستان در صدد است با توجه به شکست‌های متعددی که با آن مواجه شده رویکردهای جدیدی را برای ادامه سلطه خود در منطقه بر روی کشورهای عربی اتخاذ کند.

وی ادامه داد: سفر غیرمنتظره الجبیر به بغداد رویکرد جدید عربستان برای اقناع کشورهای منطقه است. همچنین می‌توان یکی از دلایل اصلی این سفر را موضوع سوریه و یمن دانست. در حقیقت عربستان در تلاش است تا نفوذ خود را در منطقه افزایش داده و بدین طریق شرایطی را برای معامله‌ با انصارالله در یمن فراهم کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا الجبیر در این سفر به دنبال تنش‌زدایی با ایران از طریق عراق است؟ خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد عربستان متوجه شده است راه رسیدن به جمهوری اسلامی ایران از عراق می‌‌گذرد زیرا ایران و عراق در آینده حرف نهایی را در خصوص موضوعات امنیتی، نظامی، اقتصادی و مسائل مربوط به فروش نفت خواهند زد. بنابراین هدف الجبیر تغییر رفتار با جمهوری اسلامی ایران در منطقه است یا به عبارت دیگر عربستان به دنبال تنش‌زدایی با جمهوری اسلامی ایران از مسیر عراق است.

صدرالحسینی افزود: البته این نکته حائز اهمیت است تا زمانی که عربستان به دنبال توسعه طایفه‌گری در منطقه، آتش‌افروزی، ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی و انتقام‌گیری از موفقیت‌های انقلاب اسلامی در منطقه باشد موضوع تنش‌زدایی نمی‌تواند به نتیجه برسد.

در پایان این کارشناس مسائل خاورمیانه با نظر «عبدالباری عطوان» یکی از تحلیل‌گران سرشناس فلسطینی‌الاصل درخصوص اینکه سفر الجبیر تلاشی برای خروج عربستان از انزوای منطقه‌ای است هم‌عقیده بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار