نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > افزایش درگیری‌ و اختلافات/ در کردستان عراق چه می‌گذرد؟
 


شماره خبر :٥١٨٦٩٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/12/14    ا   ٠٧:٢٣

افزایش درگیری‌ و اختلافات/ در کردستان عراق چه می‌گذرد؟
نیروهای مختلف کُرد در شمال عراق گویی مسیر طولانی تا حل و فصل اختلافات و حرکت در مسیر همگرایی دارند. مخصوصا در این شرایط که داعش در ماههای پایانی عمر خود است و رقابت‌ها برای نفوذ بیشتر در منطقه افزایش یافته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : افزایش درگیری‌ و اختلافات/ در کردستان عراق چه می‌گذرد؟

همسو با شدت یافتن عملیات آزادسازی موصل و افزایش امیدها برای آزادی نزدیک این شهر، رقابت‌ها نیز در سطوح مختلف برای گسترش نفوذ در منطقه شمال عراق افزایش یافته است. گروههای کردی با گرایشات مختلف نیز در میان خود برای افزایش نفوذ خود وارد رقابت تنش‌زا و اخیرا درگیری مستقیم شده‌اند.

صبح روز جمعه نیروهای «پیشمرگه روژآوا *» وابسته به جریان بارزانی و یگان «مدافع سنجار*» که زیرشاخه پ.ک.ک محسوب می‌شود در منطقه‌ «خانی سوری» در نزدیکی ناحیه «سنونی» مشرف به مرز سوریه با یکدیگر درگیر شدند.

نیروهای پیشمرگه روژآوا با 500 نیرو به دستور وزارت پیشمرگه (کردستان عراق) به این منطقه اعزام شده بودند تا کنترل آن را به دست بگیرند اما همان‌طور که محتمل بود، با مقاومت شدید «یگان مدافع سنجار» مواجه شدند.

این اختلافات از دیرباز بوده است و همواره دو جناح راست و چپ کردها با یکدیگر درگیر بوده‌اند و تا کنون نیز ادامه دارد. اساسا نیروی «پیشمرگه روژآوا» از سوی بارزانی با هدف مقابله با کردهای سوریه و به طور کلی جریانات همسو با پ.ک.ک ایجاد و به آن‌ها آموزش داده شد.

در مقابل، کمیته خارجی شورای رهبری پ.ک.ک در بیانیه‌ای حمله روز گذشته نیروهای پیشمرگه روژاوا را برنامه‌ای از سوی دولت ترکیه دانست و اعلام کرد: حمله به شنگال را بارزانی در دیدار اخیرش با اردوغان طراحی کرد و وزیر خارجه ترکیه نیز آشکارا به این عملیات اشاره کرده بود.

این مسأله در واقعیت نیز دور از انتظار نیست و ترکیه بارها خواستار برخورد شدید با کردهای سنجار که زیر نظر پ.ک.ک هستند شده است. اساسا یکی از بهانه‌های ترکیه برای حضور در پایگاه «بعشیقه» مبارزه با همین گروه‌ «یگان مدافع سنجار» است و حزب دموکرات کردستان عراق نیز همواره به همکاری با آنکارا علیه کردهای مخالف ترکیه متهم بوده است.

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر کردستان عراق نیز به کردهای «یگان مدافع سنجار» توصیه کرده است که خودشان از منطقه سنجار خارج شوند و درگیری بین کردها به صلاح مردم کرد نیست.

از سوی دیگر، روز پنج‌شنبه گذشته، نیروهای حزب «اتحاد میهنی کردستان» به رهبری جلال طالبانی، به چاههای نفت کرکوک حمله کرده و  نیروهای تابع حزب «دموکرات کردستان» به رهبری بارزانی را از آن‌جا بیرون کردند.

روزنامه الحیات چاپ لندن این اتفاق را نشانه‌ای از افزایش رقابت بین جریان طالبانی و بارزانی در کردستان عراق دانسته و در سطوح بالا آن را به رقابت نفتی ایران و ترکیه در شمال عراق تعبیر کرده است.

این ادعا در حالی است که حزب اتحاد میهنی اعلام کرده که هدف از این اقدام، اعلام هشداری به بغداد برای پرداخت سهم بودجه نفتی بوده است.

 


نیروهای «پیشمرگه روژآوا» حدود 6000 نفر عضو دارد. این افراد کردهای ساکن سوریه هستند که با آغاز تنشها در سوریه در سال 2012 وارد منطقه کردستان عراق شدند و توسط دولت منطقه کردستان عراق آموزش نظامی دیده‌اند. تاکنون تلاشهایی از سوی کردستان عراق برای بازگشت آنها به مناطق کردنشین سوریه صورت گرفته است اما با مخالفت زیرشاخه‌های پ‌ک‌ک در شمال سوریه موسوم به PYD  و  YPG نتوانسته‌اند به مناطق کردنشین سوریه بازگردند.

* پس از فرار نیروهای پیشمرگه از «سنجار» و اشغال این شهر به دست داعش در سال 2014، مردم شهر با خطدهی پ.ک.ک گروه «یگان مدافع سنجار» را تشکیل داده و توانستند شهر را آزاد کنند. کردستان عراق تاکنون تلاش بسیاری کرده است تا این نیروها را از منطقه بیرون کند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار