نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > واکاوی اعلام آمادگی عربستان برای اعزام نیرو به سوریه
 


شماره خبر :٥١٧٩٢١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/12/06    ا   ٠٩:٠٧

عبدالرضا خلیلی
واکاوی اعلام آمادگی عربستان برای اعزام نیرو به سوریه
در حالی که ماشین جنگی عربستان سعودی در یمن به گل نشسته است، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در روز‌های اخیر ادعا کرد: عربستان آماده است با همکاری آمریکا برای انچه آنرا «مبارزه با [گروه تکفیری- صهیونیستی] داعش» خواند نیروی نظامی به خاک سوریه اعزام کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : واکاوی اعلام آمادگی عربستان برای اعزام نیرو به سوریه

در حالی که ماشین جنگی عربستان سعودی در یمن به گل نشسته است، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در روز‌های اخیر ادعا کرد: عربستان آماده است با همکاری آمریکا برای  انچه آنرا «مبارزه با [گروه تکفیری- صهیونیستی] داعش» خواند نیروی نظامی به خاک سوریه اعزام کند.
وی روز سه شنبه در گفتگو با یک روزنامه آلمانی افزود: عربستان و برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج [فارس] آمادگی خود را برای اعزام نیرو به سوریه به همراه آمریکا اعلام کرده اند.
این در حالی است که جنگ یمن در توانایی ارتش سعودی‌ها - نه تنها در برابر ارتش و مقاومت مردمی یمن بلکه در  حمایت از تمامیت ارضی عربستان - تردید ایجاد کرده است؛ هرچند نظامیان و مستشاران آمریکایی و صهیونیستی تا کنون حمایت بی دریغی از نظامیان سعودی کرده‌اند.  
جنگ یمن همچنین خسارت‌های میدانی گسترده به سعودی‌ها تحمیل کرده است. این جنگ سبب شده وجهه عربستان به‌عنوان یکی از دولت‌های قوی منطقه‌ای و اسلامی مخدوش شود و فرسایش اقتصادی و اخلاقی گسترده‌ای را برای این کشور به ارمغان آورد. 
با توجه به این مقدمه پرسشی در اینجا مطرح می‌شود این است که؛ "واقعاً هدف وزیر خارجه عربستان از این اظهارات چیست؟" چند گمانه برای تحلیل این اظهارات قابل تصور است:
یکی اینکه این اظهارات در آستانه برگزاری نشست ژنو 4 بین دولت سوریه و شورشیان سوری صورت گرفته است؛ آنهم در شرایطی که دولت سوریه به علت آزادی حلب در موضع سیاسی برتر در برابر گروه‌های معارض قرار دارد. 
چهارمین دور مذاکرات سوری- سوری پس از شکست مذاکرات 9 ماهه صلح، برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی در حل بحران سوریه، از روز پنجشنبه 23 فوریه (پنجم اسفند ماه) به مدت دو روز با وجود اختلافات شدید میان بازیگران تاثیرگذار منطقه‌ای و علیرغم موضع نامشخص آمریکا در ژنو (سوئیس) آغاز شد. 
بنابراین این اظهارات می‌تواند در کنار اظهارات و تحرکات نظامی مقامات ترکیه درباره سوریه تنها تلاشی برای تغییر موازنه به سود شورشیان و تقویت موضع سیاسی آنها در ژنو باشد. 
دوم اینکه واقعاً آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی آن هستند که بر مناطق تحت اشغال داعش و تروریست‌ها سیطره یابند اما تحت پوشش نظامیان عرب و ترک. 
نظامی‌گری غرب سبب شده احساسات ضدآمریکایی و غربی به شدت در منطقه افزایش یابد. علاوه بر آن هزینه‌های اقتصادی زیادی به آنها تحمیل کرده آن هم در شرایطی که این کشور با بحران‌های اقتصادی وسیع و عمیقی روبرو هستند. به همین علت مقامات آمریکا در پی آن هستند که حتی‌المقدور تحت پوشش متحدان عرب و ترک خود و با پول جیبی آنها منافع خود در منطقه را تامین کنند. 

-----------------------
بررسی وتحلیل / عبدالرضا خلیلی

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار