نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > بازگشت آرام نظامیان امریکایی به عراق
 


شماره خبر :٥١٥٠٧٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/11/06    ا   ٠٧:٥٨

آمریکا به فکر جایگزینی برای پایگاه اینجرلیک است
بازگشت آرام نظامیان امریکایی به عراق
نیروهای امریکایی عملا در پایگاه عین الاسد، در غرب استان الانبار و القیاره در جنوب استان نینوا پایگاه نظامی بزرگی ساخته‌اند. در حالی که مسئولان اقلیم کردستان نیز به فکر تحویل فرودگاه اربیل به پایگاه نظامی توسط امریکایی‌ها هستند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  بازگشت آرام نظامیان امریکایی به عراق

نیروهای امریکایی عملا در پایگاه عین الاسد، در غرب استان الانبار و القیاره در جنوب استان نینوا پایگاه نظامی بزرگی ساخته‌اند. در حالی که مسئولان اقلیم کردستان نیز به فکر تحویل فرودگاه اربیل به پایگاه نظامی توسط امریکایی‌ها هستند.

نیروهای امریکایی روی تقویت حضور طولانی مدت در عراق کار می کنند، آنها برای رسیدن به این هدف پایگاه های نظامی بزرگی در سه نطقه استراتژیک این کشور تاسیس کرده اند.

بر اساس اطلاعاتی که افسرها و مسئولان عراقی به روزنامه العرب، چاپ لندن داده اند: «نیروهای امریکایی عملا در پایگاه عین الاسد، در غرب استان الانبار و القیاره در جنوب استان نینوا پایگاه نظامی بزرگی ساخته اند.»

در حالی که مسئولان اقلیم کردستان نیز به فکر تحویل فرودگاه اربیل به پایگاه نظامی توسط امریکایی ها هستند، یا پایگاه نظامی جایگزینی در منطقه ربیعه هم مرز با سوریه توسط امریکایی ها ساخته شود.

مسئولان عراقی می گویند که ایالات متحده به فکر ایجاد پایگاه هوایی بزرگی در منطقه به جای پایگاه اینجرلیک در ترکیه است، به ویژه که بعد از تلاش برای کودتا در ترکیه در 15 ژوئیه 2016 ترک ها اینجرلیک را به روی هواپیمای خارجی بستند و این مساله باعث شد تا امریکایی ها به فکر ایجاد پایگاه های جایگزین بیفتند.  

از زمانی که عملیات پیمان مبارزه با داعش در تابستان 2014 آغاز شد، صدها نظامی امریکایی به اسم مستشار برای کمک به نیروهای عراقی به عراق رفتند. حضور نظامی امریکا در عراق بعد از آغاز عملیات بازپس گیری موصل افزایش یافته است، به گفته منابع آگاه در حال حاضر 10 هزار نظامی امریکایی در عراق حضور دارد.

ناظران بر این اعتقادند که ایالات متحده بعد از آن که در سال 2011 نیروهای خود را از عراق بیرون کشید، الآن تلاش می کند به آرامی به حضور نظامی خود در عراق برگردد تا بتواند در برابر حضور نظامی روسیه در سوریه، کشور همسایه عراق، توازن ایجاد کند با این هدف که بتواند فعال تر شود و در قضایای پیچیده منطقه ای فعالانه تر حضور یابد.  

یک کارشناس عراقی به روزنامه العرب گفت که توافقی که میان ایالات متحده و عراق در دوران نوری مالکی، قبل از عقب نشینی نیروهای امریکایی در سال 2011، امضا شد تاکید می کند که تعدادی از نیروهای نظامی امریکایی می توانند در پایگاه های امریکایی بمانند.

این کارشناس که العرب نامی از او به میان نیاورده است، تاکید می کند، حضور نیروهای نظامی امریکایی در عراق بر کسی پوشیده نیست، شاید آن چه سری باشد تعداد پایگاه ها و امور فنی مربوط به حجم فعالیت هایشان باشد.

در پایگاه نظامی عین الاسد، واقع در منطقه البغدادی در استان الانبار، غربی ترین نقطه عراق که باند ویژه ای برای فرود هواپیما دارد، نیروهای امریکایی بخشی از جنوب شرقی آن را جدا کرده اند و باقی آن در اختیار عراقی ها است.

یک افسر در نیروهای هوایی عراق در این باره گفت: «از سه ماه پیش در بخش جدا شده از پایگاه عین الاسد فعالیت ها تشدید شده است، ساختمان های جدید ساخته شده و هر روز بر تعداد جنگ افزارهای نظامی امریکایی و تعداد نظامیان امریکایی افزوده می شود.»

این افسر که از او نیز نامی به میان نیامده است در ادامه افزود: «تعداد هواپیماهای سوخت رسان امریکایی که در این پایگاه فرود می آیند هر بار بیشتر می َشود، طوری که ما دیگر هر روز حرکت هواپیماهای امریکایی را می بینیم که در این جا فرود می آیند یا از این جا بر می خیزند، این نشان می دهد که آنها در حال ساخت یک پایگاه نظامی ویژه هستند.»

وی تاکید می کند که از یک سال پیش در این پایگاه کار می کند و هیچ گاه مانند این سه ماه گذشته سابقه نداشته است که شاهد حرکت نظامی امریکایی ها در این پایگاه باشد.

وی همچنین می گوید که از چند ماه پیش به افسرها و سربازان عراقی که در این پایگاه کار می کنند اجازه نمی دهند که به بخش جنوب شرقی بروند مگر با اجازه ویژه نظامی.

منابع آگاه می گویند که ارتش امریکا در حال حاضر در حال حل مشکل باند پایگاه عین اسد است که که کمتر از 3500 متر طول دارد. هواپیماهای سوخت رسان برای پرواز و فرود به 5 هزار متر باند نیاز دارند تا بتوانند کارشان را با موفقیت انجام دهند.

بر اساس اظهارات شهروندان محلی این پایگاه تنها چند ده کیلومتر از دو منطقه تحت کنترل داعش در استان الانبار فاصله دارد.

پایگاه عین الاسد در تامین حمایت نیروهای عراقی در بازپس گیری مناطق هیت و الجزیره در دورترین نقطه الانبار سهیم بوده است، همچنین از این پایگاه بالگردهای آپاچی برای کمک به نیروهای عراقی در دفع پیشروی های شبکه داعش در منطقه البغدادی در تابستان گذشته کمک کردند.

یک افسر می گوید: «شکی نیست که آنها تلاش می کنند این پایگاه را به یک پایگاه نظامی امریکایی تبدیل کنند، این اتفاق را ما در ابتدای اشغال عراق توسط امریکایی ها شاهد بودیم، در آن موقع ارتش امریکا مشابه این کارها را برای ایجاد پایگاه نظامی بزرگی در نزدیکی منطقه بلد در استان صلاح الدین و جاهای دیگر انجام می داد.»

همچنان پایگاه بلد یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی است که ارتش امریکا در عراق ساخته است. در حال حاضر مستشاران امریکایی از این پایگاه برای آموزش نیروهای عراقی استفاده می کنند.

در جنوب موصل نیز پایگاه هوایی القیاره شاهد کار پیوسته تیم مهندسی ارتش امریکا برای ترمیم ساختمان های فرودگاه و اصلاح باند آن است.

به گفته یک منبع نظامی طبیعت کار امریکایی ها در پایگاه القیاره به گونه ای است که تایید می کند ایالات متحده می خواهد پایگاه بزرگی در این منطقه بسازد، آنها در حال تعدیل نقشه داخلی پایگاه هستند تا بتواند همه نوع هواپیما را در خود جای دهد، همچنین بخش خیلی بزرگی را وارد منطقه سیم خاردار کشیده شده امنیتی کرده اند.

یک ناظر عراقی در این باره می گوید: «دشمن این پایگاه ها را می سازد تا یک رویارویی اعلام نشده انجام دهد، برای آنها وجود این پایگاه ها برای محافظت از نظام سیاسی ای که اشغالگر امریکایی در عراق ایجاد کرده، لازم است.»

وی در ادامه می گوید: «این هدف در برابر هدف مهمتر امریکایی ها کوچک است، این امکان وجود دارد که امریکایی ها می خواهند خود را آماده یک رویارویی احتمالی با روس ها در یک کشور آسیایی کنند که همچنان تحت منظومه روسیه فعالیت می کند.»

وی تاکید می کند، باید هوشیار بود، ساخت پایگاه های امریکایی که در خود انبارهای تسلیحاتی داشته باشد فقط شامل جنگ با تروریسم نمی شود، ایجاد چنین پایگاه هایی به جنگ های بزرگ ویرانگر مرتبط هستند. بر این اساس باید از فرضیه مشارکت در جنگ با داعش دور شد. داعش خیلی کوچک تر و ضعیف تر از آن است که امریکایی ها بخواهند برای مبارزه با آن چنین تجهیزاتی فراهم کنند و پایگاه های نظامی راه بیاندازند، و تازه تصمیم بگیرند که دائمی هم باشد. اما درباره فرودگاه بین المللی اربیل، در این جا نیز بر کسی پوشیده نیست که این فرودگاه به یک پایگاه نظامی امریکایی بزرگ تبدیل خواهد شد.  

مسافران فرودگاه اربیل می توانند به راحتی پرواز هواپیماهای نظامی امریکا را در طول شبانه روز در اطراف آن ببینند، همچنین بخش هایی از باند فرودگاه را که کاملا از کل فرودگاه جدا شده است.  

منابع آگاه می گویند که ارتش امریکا در گفت وگو با مسئولان اقلیم کردستان ایده تبدیل فرودگاه اربیل به یک پایگاه نظامی را مورد بحث و بررسی قرار داده اند، آنها تضمین داده اند که پروازهای هواپیماهای عادی مسافربری در این فرودگاه همچنان به قوت خود ادامه یابد، همان طور که بغداد در پایگاه هوایی امام علی در ناصریه نیز همین کار را می کند، البته در آن جا وضعیت بر عکس است، بخشی از پایگاه نظامی به فرودگاه مسافربری تبدیل شده است.  

انتظار می رود که مقامات اقلیم کردستان به تمایل امریکایی ها جواب مثبت دهند که در این صورت شاهد تقویت حضور امریکایی ها در منطقه خواهیم بود.

به نظر می رسد عراق تنها گزینه پیش روی ایالات متحده برای تقویت حضور نظامی اش در منطقه است. منابع آگاه نظامی می گویند که امریکایی ها در حال گفت وگو با اردنی ها هستند تا پایگاه نظامی بزرگی نیز در آن کشور بسازند، به گونه ای که در حال بررسی شرکت هایی هستند که بتوانند غذای بیست هزار نیروی نظامی در روز را تامین کنند.

ترجمه: علی موسوی خلخالی

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار