نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > گروههای مسلح در آستانه مجری دیکته های ترکیه
 


شماره خبر :٥١٥٠٤٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/11/05    ا   ١٤:١٢

رضا محمدمراد
گروههای مسلح در آستانه مجری دیکته های ترکیه
مواضع گروههای مسلح در نشست آستانه بیانگر این نکته است که آنها در این مذاکرات در مسیر حل بحران سوریه از خود اراده ای ندارند و مجری دیکته های ترکیه هستند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  گروههای مسلح در آستانه مجری دیکته های ترکیه

مواضع گروههای مسلح در نشست آستانه بیانگر این نکته است که آنها در این مذاکرات در مسیر حل بحران سوریه از خود اراده ای ندارند و مجری دیکته های ترکیه هستند.
از روز دوشنبه با ابتکار ایران و روسیه و ترکیه نماینده گروههای مسلح، مذاکرات صلح درآستانه پایتخت قزاقستان آغاز شده است. بشار الجعفری در این نشست ریاست هیات اعزامی از سوی دولت سوریه و محمد علوش نیز سرپرست هیات گروههای مسلح را عهده دار است. در این نشست مذاکرات به صورت مستقیم نیست بلکه گروههای مسلح با ترکیه مذاکره می کنند و از طریق این کشور مواضع خود را به روسیه و ایران و هیات سوری اعلام می کنند. 
بر اساس گزارش ها، در ابتدا قرار بود مذاکرات مستقیم باشد اما  گروه های مسلح حاضر در مذاکرات آستانه در آخرین دقایق تصمیم گرفتند به طور مستقیم با نمایندگان حکومت سخن نگویند، آنها اعلام کردند با نمایندگان ترکیه گفتگو می کنند که به نظر می رسد این تغییر موضع با اعمال نظر آنکارا بوده است چرا که مواضع محمد علوش نیز دقیقا بیانگر همان مواضعی است که پیش از این بارها از سوی آنکارا مطرح شده است. بر اساس گزارش فرانس پرس، علوش که ریاست گروه های مسلح حاضر در مذاکرات آستانه را به عهده دارد بر « توقف عملیات نظامی » و دسترسی به کمک های بشردوستانه تاکید کرده است . وی همچنین درخواست کرده است حزب الله یکی از متحدان دولت بشار اسد و جنگجویان کرد حزب اتحاد دموکراتیک به عنوان « گروه های تروریستی » معرفی شوند که این مواضع دقیقا شبیه درخواست هایی است که پیش از آغاز مذاکرات از سوی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با هدف تضعیف ارتش سوریه اعلام شده بود.
از این رو به نظر می رسد مشکل اصلی در این مذاکرات همچنان مواضع دولت ترکیه و دخالت های نامشروع این کشور در امور داخلی سوریه و طمع ورزی هایی باشد که ظاهرا هنوز پایانی بر آن متصور نیست و این گفتگوها را نمی توان گفتگوهای سوری، سوری نامید چرا که گروههای مسلح آنچه را می نویسند که آنکارا به آنها دیکته می کند.
از طرفی تاکید بر آتش بس بدون دستیابی به شرایط آن نیز که از سوی گروههای مسلح به آنها تاکید می شود نمی تواند به حل بحران کمک کند و چه بسا در بلند مدت به تشدید بحران نیز منجر شود.
برای اثبات این ادعا به چند نکته اشاره می شود نخست/ بسیاری از گروههای تروریستی مانند احرارالشام در این مذاکرات شرکت نکرده اند که به نظر می رسد باز هم در این ماجرا ترکیه دخیل باشد تا اگر مذاکرات آستانه به دلخواه نشد آنها را مجددا فعال نماید. اینکه اسامه ابو زید سخنگوی گروه های مسلح حاضر در مذاکرات می گوید:« اگر مذاکرات موفقیت آمیز باشد، ما با مذاکرات موافقیم. اما اگر این مذاکرات شکست بخورد، ما راه دیگری جز ادامه درگیری ها نداریم. » در این راستا ارزیابی می شود.
دوم/ برخی گروههای تروریستی چون داعش و النصره نیز که تکلیف آنها روشن است و مناطقی را در اشغال دارند مشمول آتش بس نیستند.
سوم/ مخالفت گروههای مسلح شرکت کننده در نشست آستانه با شناسایی النصره به عنوان گروهی تروریستی بیانگر همسویی این گروهها با این جبهه بوده و این موضع  در تضاد با حل بحران است.
چهارم/ مرزهای ترکیه همچنان به روی گروههای تروریستی باز است و آتش بس می تواند به فرصتی برای تجهیز و تقویت تروریست ها منجر شود که این به معنای تشدید بحران خواهد بود. 
پنجم/ تاکید بر کمک های بشر دوستانه نیز می تواند ترفندی برای ارسال کمک های تسلیحاتی در پوشش کمک های انسانی باشد چنانچه پیش از این هم در حلب در قالب کمک های بشر دوستانه به تروریست ها کمک های تسلیحاتی شده است.
به نظر می رسد با توجه به این واقعیت های میدانی است که علی حیدر وزیر آشتی سوریه در مورد مذاکرات آستانه گفت: این مذاکرات بوته آزمایشی برای گروههای مسلح است. این گروهها باید اقدامات نظامی را کنار بگذارند و در کنار ارتش سوریه به مبارزه با گروههایی بپردازند که با آتش بس موافقت نکرده اند. وی درباره ترکیه نیز گفته است : ترکیه  برای اثبات حسن نیت خود راه درازی را پیش رو دارد و حضور در آستانه به معنای تغییر سیاست آن نیست. مواضع ترکیه در عالم واقع و در میدان تغییر نکرده است. این کشور همچنان از افراد مسلح پشتیبانی لجستیکی می کند. 
بشار الجعفری نیز بر مبنای چنین واقعیت هایی گفته است پیگیری راه حل سیاسی از آستانه تا ژنو نیازمند اتفاقاتی فراتر از آتش بس موقت در سوریه است و چهار شرط را برای موفقیت مذاکرات تعیین کرده است: 1/  دمشق خواستار آن است تا در گام اول برای آتش بس سقف زمانی مشخص شود و این زمان کمتر از یک سال نباشد، هدف دمشق آزمودن صداقت گروههای مسلح و التزام ترکیه به حمایت از روند سیاسی حل بحران و اجتناب این کشور از حمایت گروههای مسلح است. 2/ دمشق خواستار نهایی شدن تفکیک گروههای تروریستی است. 3/ مذاکرات آستانه سبب شکل گیری محور مشترکی جهت مبارزه با تروریسم شود محوری که متشکل از طرف های درگیر امضا کننده توافقنامه باشد. 4/ دمشق خواستار بسته شدن مرزهای ترکیه به روی گروههای مسلح و به روی  تسلیحاتی است که از این مرزها برای گروههای مسلح در سوریه ارسال می شود.

------------------------------------------------
بررسی و تحلیل / رضا محمدمراد

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار