نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > تاثیر انقلاب اسلامی بر بیداری مردم آسیای غربی و شمال آفریقا
 


شماره خبر :٥١٢٥٩٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/10/11    ا   ١١:٠١

عصام یخلف کارشناس اردنی
تاثیر انقلاب اسلامی بر بیداری مردم آسیای غربی و شمال آفریقا
انقلاب اسلامی توازن قدرت را در منطقه به هم ریخت و اولین طرفی که احساس ترس و خطر کرد رژیم صهیونیستی بود که مهم‌ترین هم‌پیمان خود، یعنی محمدرضاشاه را که از دهه‌ی بیست آن رژیم را به رسمیت شناخته بود، در منطقه از دست داد. این رژیم با ایجاد جمهوری اسلامی، دچار نوعی سردرگمی شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تاثیر انقلاب اسلامی بر بیداری مردم آسیای غربی و شمال آفریقا


انقلاب اسلامی توازن قدرت را در منطقه به هم ریخت و اولین طرفی که احساس ترس و خطر کرد رژیم صهیونیستی بود که مهم‌ترین هم‌پیمان خود، یعنی محمدرضاشاه را که از دهه‌ی بیست آن رژیم را به رسمیت شناخته بود، در منطقه از دست داد. این رژیم با ایجاد جمهوری اسلامی، دچار نوعی سردرگمی شده بود.
یکی از مسائلی که همواره در مورد انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 مطرح بوده، میزان تأثیرگذاری این انقلاب در جهان اسلام و تأثیرپذیری ملت‌های تحت ظلم از آن بوده است. در این مورد، برخی تأثیر این انقلاب را زیاد و برخی نیز کم می‌دانند. در رسانه‌های داخلی، در مورد این تأثیرات با نویسندگان، فعالان رسانه‌ای و انقلابیون داخلی تاکنون مصاحبه‌های زیادی انجام شده است؛ اما برهان سعی کرده سراغ کارشناسان خارجی و به ویژه کارشناسان جهان عرب برود و نظرات آنان را در این مورد جویا شود. پیش از این، برهان در مصاحبه با عصام یخلف، کارشناس اردنی، تأثیرات انقلاب ایران را بر جهان عرب بررسی کرده است. برای بررسی تأثیر انقلاب ایران بر تحولات اخیر جهان اسلام و همچنین تأثیر این انقلاب بر احیای هویت اسلامی، با سمیح خلف، پژوهشگر جهان عرب، مصاحبه‌ای انجام داده‌ایم که در ادامه می‌آید:
 
سمیح خلف از مبارزین فلسطینی است که بعد از مخالفت با توافق اسلو، به سمت ایجاد جریانی رفت که آن را جریان سوم فلسطین می‌نامند. وی بنیان‌گذار این جریان است. خلف از رهبران حرکت فتح و رزمنده‌ی سابق جناح عاصفه، نظامی سابق و رئیس سندیکای مهندسین فلسطین است که علاوه بر مبارزه‌ی میدانی، نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی است و بیش از 1800 مقاله و پژوهش در رسانه‌های جهان عرب منتشر کرده است. وی همچنین سردبیر روزنامه‌ی «فلسطیننا»، متعلق به جریان سوم نیز هست.
 
ارزیابی و تحلیل شما از انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 چیست؟
شاید بتوان گفت که ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کانون نفوذ امپریالیسم و یک تهدید دائمی برای خاورمیانه و تمام منطقه به شمار می‌رفت. علاوه بر اینکه ایران تحت سلطه‌ی محمدرضاشاه تا سال 1979، مرکز نفوذ صهیونیسم بود که جهان عرب و اسلام را مورد تهدید قرار می‌داد. ایران در آن دوران، جهان اسلام را محترم نمی‌شمرد، میزبان بزرگ‌ترین اقلیت یهودی در خاورمیانه بود و علاوه بر همکاری استراتژیک در زمینه‌ی نظامی با اسرائیل، براساس توافقنامه‌ای، چهل درصد از نفت مورد نیاز رژیم صهیونیستی را نیز تأمین می‌کرد.
 
انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب همه‌جانبه بود؛ انقلابی که توسط اندیشه‌ی پویای امام خمینی (ره) صورت گرفت و در داخل ایران بر راهزنان داخلی غلبه کرد؛ همان راهزنانی که امام خمینی از دوران طفولیت خود در زمان جنگ جهانی دیده بود که چگونه لقمه‌ی فقرا را می‌ربایند و بر منابع کشاورزی و غیرکشاورزی تسلط می‌یابند.
 
عصام یخلف: ما به انقلاب اسلامی اطمینان داریم که از همه‌ی گروه‌های شریف فلسطین برای تداوم مبارزه به منظور آزادسازی کامل فلسطین حمایت و پشتیبانی می‌کند و از جمهوری اسلامی تشکر می‌کنیم که موضع خود را در قبال کسانی که سلاح را کنار گذاشته‌اند و وارد مذاکرات بی‌فایده با رژیم صهیونیستی شده‌اند، مشخص کرده است.
 
اما در صحنه‌ی خارجی، انقلاب اسلامی توازن قدرت را در منطقه به هم ریخت و اولین طرفی که احساس ترس و خطر کرد رژیم صهیونیستی بود که مهم‌ترین هم‌پیمان خود، یعنی محمدرضاشاه را که از دهه‌ی بیست آن رژیم را به رسمیت شناخته بود، در منطقه از دست داد. این رژیم با ایجاد جمهوری اسلامی، دچار نوعی سردرگمی شده بود. رژیم صهیونیستی از انقلابی که لانه‌ی جاسوسی آمریکا را اشغال کرده و کارمندان آن را نزدیک به یک سال به اسارت گرفت، پرچم سازمان آزادی‌بخش فلسطین را بالای سفارت رژیم صهیونیستی برافراشت و این دشمن را از سرزمین خود بیرون کرد، هراس دارد.
 
به همین خاطر، آمریکا ایران را تحریم و محاصره‌ی اقتصادی کرد و تلاش نمود با ایجاد جنگ‌های منطقه‌ای، از حاکمیت ایران بر سرزمین خود جلوگیری کند و در مسیر پیشرفت علمی و تکنولوژی آن در منطقه، سنگ‌اندازی کند. زیرا پس از قرن‌ها در ایران، نظام سیاسی اسلامی در حکومت قرار گرفته و موفقیت‌آمیز بود. این ثابت می‌کند که اسلام دینی برای هر زمان و مکان است و می‌تواند در حکومت و سیاست داخلی و خارجی بزرگ‌ترین کشورها نیز به کار گرفته شود.
 
انقلاب ایران چه تأثیری در بیداری ملت‌های مسلمان داشته است؟
 
بدون تردید، انقلاب اسلامی ملت ایران، تحرکی در همه‌ی ملت‌های مظلوم و تحت ستم ایجاد کرد و الگویی بود که این ملت‌ها برای دست یافتن به آرمان‌ها و آرزوهای خود، به آن تمسک می‌جویند تا به آزادی، استقلال و حاکمیت خود دست یابند. انقلاب اسلامی در مقابل تحولات منطقه، دست‌بسته ننشست، مقاومت اسلامی فلسطین را برای آزادسازی فلسطین و مسجدالاقصی پشتیبانی کرد و جریان‌های حقیقی و راستین را که فریب دیدارها و نشست‌های رژیم صهیونیستی را نخوردند مورد حمایت قرار داد. انقلاب اسلامی موضع خود را نسبت به اشغالگری صهیونیست‌ها مشخص کرد و خواستار از بین رفتن این رژیم شد.
 
انقلاب اسلامی همکاری با شرکت‌کنندگان در توافق اسلو، یعنی همان کسانی که روز و شب با رژیم صهیونیستی هماهنگ بودند و از 84 درصد از سرزمین‌های فلسطین و قدس شریف کوتاه آمدند را رد کرد. آن‌ها (شرکت‌کنندگان در اسلو) که شهرک‌سازی را پذیرفتند تا باقی‌مانده‌های سرزمین فلسطین نیز بلعیده شود. به همین خاطر، ما به انقلاب اسلامی اطمینان داریم که از همه‌ی گروه‌های شریف فلسطین برای تداوم مبارزه به منظور آزادسازی کامل فلسطین حمایت و پشتیبانی می‌کند و از جمهوری اسلامی تشکر می‌کنیم که موضع خود را در قبال کسانی که سلاح را کنار گذاشتند و وارد مذاکرات بی‌فایده با رژیم صهیونیستی شدند، مشخص کرد. امیدواریم که موضع جمهوری اسلامی در این باره (در مسیر دستیابی به آزادی و بازیابی سرزمین‌هایش از نهر تا بحر و از شرق تا غرب، به ویژه قدس شریف) ثابت و همواره همیار ملت فلسطین باشد.
 
سوتیتر: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب همه‌جانبه بود؛ انقلابی که توسط اندیشه‌ی پویای امام خمینی (ره) صورت گرفت و در داخل ایران بر راهزنان داخلی غلبه کرد؛ همان راهزنانی که امام خمینی از دوران طفولیت خود در زمان جنگ جهانی، دیده بود که چگونه لقمه‌ی فقرا را می‌ربایند و بر منابع کشاورزی و غیرکشاورزی تسلط می‌یابند.
 
انقلاب اسلامی ایران چه تأثیراتی بر تحولات جهان عرب در مصر، یمن و بحرین داشته است؟
 
انقلاب اسلامی توسط رهبر بی‌نظیری همچون امام خمینی (ره)، که بیش از ده سال از عراق تا فرانسه تبعید شد، به پیروزی رسید. راهنمایی‌ها و اعلامیه‌های ایشان، احساسات ملت ایران را ملتهب کرد. ایشان رهبری واقعاً انقلابی بود که شاه را سرنگون کرد. آنچه در جهان عرب در حال وقوع است اعتراض‌ها و انتقادهای ملی است. آنچه در تونس، مصر، لیبی و سوریه اتفاق افتاد، اعتراض‌های مردمی بود که دستان پنهان برنارد لوئیس، سارکوزی و اوباما در پس آن قرار گرفت و آن را به هرج‌ومرج و تجزیه‌طلبی تبدیل کرد. این موضوع از سخنان رهبران رژیم صهیونیستی، که هم‌اکنون به فضل بهار عربی در حاشیه‌ی امنی قرار گرفته، آشکار شده است. در جهان عرب، اعتراضات مردم و خواست مردمی برای انقلاب، به وسیله‌ی دخالت خارجی، به درگیری‌های قبیله‌ای و مذهبی و شیعه و سنی تبدیل شده و آسایش و امنیت اجتماعی را مورد هدف قرار داده است.
 
وضعیتی که انقلاب اسلامی برای ملت خود رقم زد عبارت است از پیشرفت علمی و تکنولوژی؛ به طوری که ایران به قدرتی تبدیل شده است که با نفوذی که در منطقه دارد، قدرت‌های بزرگ را به چالش می‌کشد و رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته است. آنچه در بحرین نیز در جریان است یک اعتراض ملی است. در دوران جوانی، دو سال در بحرین زندگی می‌کردم و ملت بحرین حق دارند که علیه حکامی به پا خیزند که ثروت‌های کشور را میان خاندان حاکم و اطرافیان تقسیم می‌کنند و ملت در فقر شدید به سر می‌برند. این ملت حق دارند به آزادی دست یابند و با نظامی که خود می‌خواهند سرنوشت خود را رقم زنند.
 
لطفاً برای خوانندگان اندیشکده‌ی برهان بفرمایید که چه تشابهات و تفاوت‌هایی میان انقلاب ایران و انقلاب‌های اخیر جهان عرب وجود دارد؟
 
نظام‌های عربی که دچار اعتراضات مردمی شده‌اند، نظام‌هایی پلیسی هستند که هم‌پیمان امپریالیسم آمریکایی در منطقه به شمار می‌روند و نقش امپریالیسم در اقتصاد و سرزمین آن‌ها مشهود است. انقلاب اسلامی انتفاضه‌ای بود که مردی بی‌نظیر، احساسات ملت را از خارج تحریک کرد و فضایی را به وجود آورد که در تهران تظاهرات شش‌میلیونی برگزار شد و شاه را به بیرون از کشور جارو کرد.
 
اعتراض‌های عربی رهبری ندارد و دست‌های پنهانی که مصیبت‌های مردم را بهانه‌ی هرج‌ومرج قرار می‌دهد آن را اکنون هدایت می‌کنند و اشخاصی مانند برنارد لوئیس صهیونیستی، سارکوزی، اوباما، بریتانیا و همه‌ی غرب با آن همراهی کرده‌اند. ملت‌های عربی تحریک می‌شوند تا همدیگر را با دستان خودشان به قتل برسانند تا نمونه‌ای باشد برای نظریه‌ی امنیت صهیونیستی که با هدف ایجاد اسرائیل بزرگ طراحی شده است؛ رژیمی که جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در کمین آن است.
 
با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید. (*)

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار