نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > ریاض رکن و اساس سلطه واشنگتن در منطقه است
 


شماره خبر :٤٣٣٨٥١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/02/19    ا   ٢١:٤٥

هیلاری مان لوریت تحلیلگر معروف آمریکایی
ریاض رکن و اساس سلطه واشنگتن در منطقه است
یک تحلیل‌گر معروف آمریکایی حمایت واشنگتن از عربستان سعودی در ماجرای یمن را در طولانی مدت برای کاخ سفید مضر نامید.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ریاض رکن و اساس سلطه واشنگتن در منطقه است

«هیلاری مان لوریت» تحلیلگر معروف آمریکایی در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «سی‌سی‌تی‌وی آمریکا» درباره حمله عربستان سعودی به یمن، حمایت واشنگتن از این حملات را دراز مدت برای آمریکا مضر دانست. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا اقدام نظامی عربستان در یمن به بی‌ثباتی بیشتر در این کشور منجر نمی‌شود، گفت: «قطعا همین‌طور است. می‌دانید که هیچ بمباران هدفمندی وجود ندارد، بلکه بمبارانی گسترده است که در جریان آن بیمارستان‌ها، مراکز پناهجویان و آنطور که گفته می‌شود مراکز نظامی هدف قرار گرفته‌اند. هیچ کس در واشنگتن نسبت به اهداف واقعی عربستان سعودی آگاهی کافی ندارد و نمی‌داند آن‌ها  سعی می‌کنند چه دستاوردی داشته باشند. اقدام عربستان سعودی بی‌ثبات کننده و باعث قدرت گرفتن القاعده می‌شود و در نهایت تنش را در سرتاسر خاورمیانه شعله‌ورتر خواهد کرد.»

هیلاری مان لوریت در پاسخ به سئوالی درباره حمایت آمریکا از عربستان سعودی در حمله علیه یمن گفت: «حمایت آمریکا از نبرد طولانی مدت در یمن بر اساس اهداف طولانی مدت بوده اما قطعا این امر به رابطه بلند مدت واشنگتن و ریاض لطمه می‌زند.»

وی تصریح کرد که اقدام نظامی در یمن می‌تواند بیش از هر چیز منجر به قدرت گرفتن القاعده و حتی گروه تروریستی داعش شود. 

خانم لوربت در واکنش به این ادعای ریاض که به درخواست عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی یمن دست به اقدام نظامی در این کشور زده، گفت هادی مشروعیت خود را از دست داده است. وی تاکید کرد: «دوره رئیس‌جمهور هادی در ماه ژانویه به پایان رسید. یکی از دلایلی که حوثی‌ها انقدر راحت وارد صنعا شدند، این بود که هیچ مخالفتی وجود نداشت. نظامیان تسلیحات خود را بر زمین گذاشتند. زمانی که حوثی‌ها وارد شدند هیچ مقاومتی نشد چراکه هادی از دوره خود پا را فراتر گذاشته بود. پایگاه اجتماعی وی، اگر هم در ابتدای کارش زیاد بوده، اما در نهایت به شدت و عمیقا کاهش یافته بود.»

وی افزود: «آنچه در رسانه‌ها، توئیتر و نظرسنجی‌های انجام‌شده مشهود بود، این است که نه فقط حوثی‌ها یا به طور کلی شیعیان زیدی، بلکه تمام یمنی‌ها از تمام جناح‌ها عملکرد هادی را فاجعه‌بار می‌دانستند. او سعودی‌ها را دعوت کرد تا زیرساخت‌های یمن را بمباران کنند. باز هم تکرار می‌کنم، نه فقط اهداف نظامی، بلکه بیمارستان‌ها و همه‌ نوع اماکن غیرنظامی هدف قرار گرفت.»

این تحلیلگر آمریکایی در ادامه افزود: «عربستان سعودی رکن اصلی و از ستون‌های سیاست آمریکا در خاورمیانه بوده و کشوری است که آمریکا از طریق آن می‌تواند سلطه خود را در منطقه به اجرا گذارد بدون چنین سیاستی، آمریکا قادر به پیاده کردن سلطه خود نیست. برای عربستان سعودی نیز یمن بسیار مهم ‌است و به همین دلیل با وجود ضررهای حمایت واشنگتن از ریاض در حمله علیه یمن که منجر به قدرت گرفتن القاعده می‌شود، چنین رویکردی (حمایت از ریاض) را کماکان شاهد هستیم.»

هیلاری مان لوریت در خاتمه این مصاحبه در زمینه گمانه‌زنی‌ها از نقش ایران در یمن گفت: «آن‌چه که به طور مرسوم در رسانه‌‌های غربی در باره مداخله ایران در یمن به ویژه شاهد هستیم قابل باور نیستند. چشم انداز حل و فصل سیاسی در یمن  بر اساس "واگذاری قدرت" می‌باشد.»

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار