نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > جزیره «میون» در قلب درگیری‎های بین المللی بر سر باب‌المندب
 


شماره خبر :٥١٨٦٩٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/12/15    ا   ٠٧:٢٦

جزیره «میون» در قلب درگیری‎های بین المللی بر سر باب‌المندب
اهمیت استراتژیک، اقتصادی و جغرافیایی تنگه باب‌المندب و جزایر آن چشم طمع بسیاری را به دنبال خود داشته است؛ تا جایی که برخی کارشناسان این احتمال را می دهند که این تنگه به دروازه جنگ بین کشورها تبدیل شود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : جزیره «میون» در قلب درگیری‎های بین المللی بر سر باب‌المندب

جزیره «میون»(پریم) در قلب تنگه باب المندب پس از انتشار خبری درباره اتخاذ تدابیر برای اجاره جزیره به عربستان از سوی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن، بار دیگر به صدر اخبار رسانه‌ها بازگشت.

سال گذشته نیز توافقی میان رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن و امارات حاصل شد که بر اساس آن، رئیس جمهور مستعفی جزیره «سقطری» را به امارات اجاره داده است. در توافق میان «امارات متحده عربی» و «عبد ربه منصور هادی» جزیره مهم «سقطری» به مدت 99 سال به ابوظبی اجاره داده شد.

جزیره میون که از توابع منطقه ذوباب استان تعز در غرب یمن محسوب می شود و در 30 کیلومتری شمال باب المندب قرار دارد، به لقمه چرب و نرمی برای عناصر ائتلاف سعودی تبدیل شده است و اکنون عربستان با توجه به سوق الجیشی بودن این جزیره به عنوان ورودی دریای سرخ بیش از همه خود را محق بلعیدن آن می داند که این مساله خشم و واکنش شدید چین را به همراه داشته است.

پکن تفاهم و همکاری آمریکا، مصر و امارات برای ایجاد پایگاه نظامی در جزیره میون را که در صدد اعلام آن هستند، به شدت محکوم کرد. سخنگوی وزارت خارچین در روز سه شنبه گذشته(28/2/2017) این توافقات را رد کرد و گفت: «استقرار این سه کشور در اراضی یک کشور دیگر مغایر با قوانین بین المللی است.»

وی تاکید کرد که تاسیس پایگاه نظامی با همکاری مصر، آمریکا و امارات در جزیره استراتژیک میون نه تنها امنیت آب‎های بین‎المللی را در معرض خطر قرار می دهد، بلکه در تعارض با منافع ملی چین و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

داستان سیطره بر جزیره میون از اکتبر سال 2015 پس از اعلام تسلط عناصر طرفدار رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن بر تنگه باب المندب آغاز شد و سپس اخباری درباره تخلیه جزیره میون منتشر شد و اهالی آن تاکید کردند که «مجبور» به مهاجرت به عدن شدند.

از سوی دیگر، منابع رسانه ای در دسامبر سال گذشته گزارش دادند که فرماندهان نظامی طرفدار ائتلاف سعودی آمریکایی به جزیره میون منتقل شدند و در چارچوب طرح تبدیل جزیره میون به منطقه نظامی، از اهالی آن خواستند که به سرعت جزیره را تخلیه کنند.

شبکه الجزیره به نقل از منابع آگاه فاش کرد که عبدر ربه منصور هادی با درخواست عربستان برای «اجاره دادن میون» به این کشور موافقت کرد که این در تناقض با خبر تفاهم سه گانه واشنگتن، قاهره و ابوظبی است. این شاید یکی از دلایل درگیری امارات و عربستان برای نفوذ در یمن باشد و منصور هادی هم به توپ فوتبالی تبدیل شده است که هر کدام از آنها وی را به هر طرفی که می خواهند، شوت می کنند.

در می سال 2009 سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه پایگاه نظامی در ابوظبی ایجاد کرد و گفته شد که این اولین باری است که فرانسه پس از استقلال مستعمره های آن در آفریقا، پایگاه نظامی در خارج از کشورش تاسیس می کند.

کارشناسان نظامی می گویند، اماراتی که همیشه از ایران بر سر پرونده جزایر سه گانه شکایت می کند، در را به روی پایگاه نظامی خارجی باز می کند و از طرف دیگر به عنوان کشور متجاوز شهرها و جزایر یمن مانند عدن، سقطری و میون را اشغال می کند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود، چین موضعی اتخاذ نکرده است که مانع توقف جنگ بویژه در سواحل غربی یمن شود، پس چه عاملی باعث نگرانی پکن از تاسیس پایگاه نظامی در جزیره میون می شود؟

شکی نیست که نگرانی چین به نقش آمریکا و نفوذ آن در این جزیره استراتژیک بر می گردد، چراکه پکن می داند پایگاه نظامی که در این جزیره تاسیس می شود کاملا آمریکایی خواهد بود و شراکت مصر و امارات جنبه صرفا تشریفاتی دارد.

آمریکا با روی کار آمدن ترامپ بودجه نظامی خود را 9 درصد نسبت به سال گذشته با هدف احیای نقش رهبری ایالات متحده در جهان که رویای ترامپ است، افزایش داده است که این به نفع کشورهایی مانند چین و روسیه نیست و می تواند یکی دیگر از دلایل نگرانی چین باشد.

از سوی دیگر، حضور آمریکا در باب المندب قبل از اینکه به ضرر هر کشور دیگری باشد به ضرر چین است، زیرا این تنگه استراتژیک چین را به کشورهای خلیج فارس و کشورهای شرق آفریقا و اتحادیه اروپا مرتبط می کند.

چین با توجه به اهمیت باب المندب و تهدیدات احتمالی خطوط کشتی رانی بین المللی در آن، در سال 2016 پایگاه نظامی در جیبوتی ایجاد کرد و بدین ترتیت خود را بازیگر جدید در کنار آمریکا و فرانسه مطرح کرد و سیاست قدیمی معروف احتیاط چین از رقابت نظامی با غرب را کنار گذاشت، چراکه می داند تجارت بین المللی در دوره ترامپ امن نیست و واشنگتن در محاصره منافع پکن در «دریای جنوبی چین» تردید نمی کند.

از طرف دیگر، مجلس نمایندگان یمن در صنعاء روز چهارشنبه گذشته مخالفت خود را با تاسیس پایگاه نظامی آمریکا در اراضی یمن اعلام کرد.

مجلس نمایندگان یمن پس از انتشار اخبار توافق آمریکا، امارات و مصر برای ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در جزیره میون، این بیانیه را صادر و عنوان کرد که «هر گونه توافقی که حاکمیت یمن را در هر منطقه ای از اراضی این کشور و جزایر آن را نقض کند، رد است. هیچ کشوری حق ندارد درباره کشور دیگری توافق کند و این دخالت آشکار در امور داخلی و مغایر با قوانین بین المللی است.»

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار