نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مقالات 
اخبار > منظومه فکری اسلامی؛ ناهمگون با ادبیات و کلیشه های نظام سلطه
 


شماره خبر :٤٥٢٧٧٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/06/16    ا   ٠٧:١٧

دکتر رضا سیمبر
منظومه فکری اسلامی؛ ناهمگون با ادبیات و کلیشه های نظام سلطه
حقوق بشر، دموکراسی طلبی و مبارزه با تروریسم که در گفتمان غربی مطرح می شود، از نظر گفتمان انقلاب اسلامی قابل قبول نیست چون به شدت دچار فریب، سردرگمی و دروغ و پارادوکس است که برای اثبات همه آنها مستندات روشنی در سیاست بین الملل امروز وجود دارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : منظومه فکری اسلامی؛ ناهمگون با ادبیات و کلیشه های نظام سلطه

مقدمه

رهبر انقلاب اسلامی در بیانات خویش خطاب به اعضای مجلس خبرگان به نکات بسیار حایز اهمیتی اشاره کردند.  ایشان حرکت و تلاش در چارچوب منظومه فکری اسلامی و مراقبت برای همرنگ نشدن با ادبیات و کلیشه های نظام سلطه را مورد تاکید قرار دادند.  در همین راستا، ایشان مهم ترین وظیفه علمای دینی، روشنفکران دانشگاهی و مسئولان را حساسیت نسبت به طراحی دشمن و شناخت آن و تشریح آینده امید بخش و رو به پیشرفت کشور در چارچوب شاخص های منظومه فکری اسلام و با استفاده از قابلیت ها و توانایی جوانان و ظرفیت گسترده کشور دانستند.  تاکید مشخص رهبری این بود که همه مسئولان و ارکان نظام و همه صاحبنظران سیاسی و اجتماعی و دینی باید مراقب باشند تا همرنگ ادبیات و کلیشه ها نظام سلطه نشوند.

سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ادبیاتی همراه با نقد ساختارهای ناعادلانه جهان امروز است.   نقدی که از همه مردم، مسئولان، صاحبنظران، پژوهشگران، دانشگاهیان و اندیشمندان می خواهد که این ادبیات کلیشه ای غربی را باور نکنند.  دروغهای غرب در مورد حقوق بشر خواهی، دمکراسی طلبی و مبارزه با تروریسم را افشا سازند.  به جوانان از گذشته ها تا حال بگویند، روایت های مداخله جویی آمریکا از ویتنام تا عراق و افغانستان را نقل کنند.  وبگویند که ما علاوه بر تفسیر جهان مسئول و کنش گر تغییر آن نیز هستیم.

کنش گری گفتمان انقلاب اسلامی و ساختارهای هویتی این انقلاب و به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی ایران، منظومه فکری اسلامی محکم و استوار به جلو می رود و ما همه موظف هستیم که این چرخ را به جلو ببریم.  ظرفیتها و توانایی های نظام جمهوری اسلامی ایران را ارتقا بخشیم تا بتوانیم آینده ای روشن و خوب را به تصویر بکشانیم.

ضمن اینکه نقد از خود و آسیب شناسی درون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اما ایجاد یاس و ترویج روحیه عقب ماندگی وضعف به نظر بزرگترین خیانت در ایران امروز ماست.  باید واقع بینانه، بر روی توانایی های خود سرمایه گزاری کنیم و در مسیر رشد و بالندگی ملی، منطقه ای و جهانی در خود و به ویژه جوانان اعتماد به نفس و خود باوری حرکت نماییم.

ادبیات و کلیشه های نظام سلطه

ادبیات و کلیشه های نظام سلطه، مملو از دروغهای بزرگ و باور نکردنی است.  پارادوکسهایی که در زمینه های گوناگون متبلور شده است و ترجمان امروزین آن به ویژه حقوق بشر، دمکراسی خواهی و مبارزه با تروریسم است.   دقیقا همان نکته ای که مقام رهبری نیز بر آن به درستی و هوشمندانه انگشت گذاشتند.  ایشان فرمودند که جبهه استکباری با تلاش گسترده و تبلیغات بسیار پر حجم به دنبال تحمیل ادبیات و واژه های جعلی خود به مسئولات و تصمیم سازان کشورهای مختلف از جمله کشور ماست.  در ادبیات نظام سلطه مفاهیمی مانند تروریسم و حقوق بشر معانی خاصی دارند و در این ادبیات حملات نظامی و بی وقفه شش ماهه به مردم یمن و کشتن مردم بی گناه غزه، تروریسم محسوب نمی شود.  سرکوب مردم بحرین به دلیل در خواست برای داشتن حق رای، نقض حقوق بشر محسوب نمی شود.

به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی در ادبیات نظام سلطه، دفاع مشروع نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین، تروریسم به حساب می آید و لی اقدامات کشورهای مستبد و نزدیک به آمریکا، در منطقه، بر خلاف حقوق بشر نیست.  در این ادبیات ترور دانشمندان هسته ای نیز که صهیونیستها تقریبا به صراحت به آن اعتراف کرده اند و برخی کشورهای اروپایی هم به نقش خود در پشتیبانی از این اقدام اذعان داشته اند تروریسم محسوب نمی شود!!!!

پارادوکس حقوق بشر، دمکراسی های تحمیلی و تروریسم دولتی

به عبارت دیگر نظام سلطه به رهبری آمریکا، در صدد است که با طرح ادبیات خود در قالب مفاهیمی مانند حقوق بشر، دمکراسی و مبارزه با تروریسم کلیشه ای زیبا از خود در اذهان مردم دنیا ایجاد کند، اما اگر کمی هوشمندانه به موضوع بنگریم، نظام سلطه به شدت آغشته به دروغ و عوامفریبی است.

حقوق بشر خواهی دنیای غرب شدیدا پارادوکس گونه است و غیر قابل باور می باشد.  کجا و کی می توان حقوق بشر آمریکایی را پذیرفت در حالیکه کودکان سوری، فلسطینی، یمنی، بحرینی، در مصاف با رژیمهای آدمکش برای اکتساب حقوق حقه خود در جلوی دوربین های فیلم برداری جان می بازند؟  پارادایم حقوق بشر آمریکایی قبل از این هم سخت بی بنیان و سست بوده است.

دمکراسی خواهی آمریکا، همانا مداخله گری و تجاوز است که امروزه با نام دمکراسی تحمیلی در سرزمین عراق و افغانستان خود را متجلی ساخته است.  این نوع دمکراسی خواهی غربی که به شدت مورد حمایت نو محافظه کاران آمریکایی است به دنبال کسب نفوذ و منافع به بهانه دمکراسی خواهی است.

مبارزه با تروریسم هم در ادبیات کلیشه ای دنیای غرب بسیار کاریکاتوری و فکاهی است.  اما در عین حال بسیار پرهزینه و گران برای بسیاری از مردم دنیاست که گرفتار آن می باشند.  ایران ما تاکنون هزینه زیادی در این خصوص پرداخت کرده است که سند آن هفده هزار شهید ترور است.  زمانی که کشور ما توسط اوباما و سایر مسئولان قبلی آمریکایی به رژیمی تروریستی تشبیه می شود اما عملا این خانواده های ایرانی هستند که هزینه عملیات تروریستی را در داخل داده اند.  گروهکهایی که عملیات تروریستی را در ایران انجام داده اند امروز آزادنه در اروپا و آمریکا به سر می برند و حتی از حمایت های مالی و رسانه ای آنها نیز به انحای گوناگون برخوردارند.  این حمایت دنیای غرب از قاتلان هفده هزار شهید ترور در ایران ترجمان پارادوکس رفتاری آنها در زمینه حمایت از حقوق بشر، دمکراسی و مبارزه با تروریسم محسوب می شود.

در واقع این گونه است که رهبر انقلاب اسلامی می گویند جعل چنین مفاهیمی و انتظار این که همه در چارچوب این ادبیات سخن بگویند یکی از نشانه های بارز سلطه و استکبار جهانی است.

تغییر خواهی گفتمان انقلاب اسلامی در نظام بین الملل معاصر

در مقابل گفتمان سلطه غرب نظام جمهوری اسلامی ایران دارای یک منظومه فکری اسلامی مختص به خود است.  این منظومه فکری موجد گفتمانی است که در واقع میراث رهبر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) می باشد.

به تعبیر حضرت آقا، این گفتمان بعد از گذشت سالها همچنان در دنیا دارای جذابیت و طراوت و تازگی است.   ایشان در تشریح اجزا این گفتمان فکری، نفی ظلم و استکبار و استبداد، عزت ملی و اسلامی و استقلال فکری، سیاسی و اقتصادی را مطرح نمودند و در باره اهمیت استقلال و نقش آن در خود باوری و پیشرفت یک ملت تاکید داشتند که استقلال بخشی از آزادی است، بنا بر این کسانی که استقلال را نفی می کنند در واقع مخالف آزادی هستند.

استقلال همه جانبه و آزادی فکری و عملی هر دو در منظومه فکری اسلامی و نظام جمهوری اسلامی قرار دارند و چنین نظام فکری زمینه ساز خود باروی و حرکت بالنده روبه جلو برای هر ملتی خواهد شد.

نکته بسیار مهم در این اندیشه این است که گفتمان انقلاب اسلامی یک گفتمان متمایز، محرک، و پر انرژی در نظام بین الملل معاصر است.  این گفتمان نه تنها به تفسیر و تبیین نظام و سیاست بین الملل امروز می پردازد بلکه سخت و با اراده به دنبال تغییر نظام سلطه نیز می باشد.  باز به تعبیر دیگر باید تاکید شودکه گفتمان انقلاب اسلامی یک گفتمان منتقدانه است، ساختارهای مطلوب خود را داراست از نظام معرفتی و هستی شناختانه خود برخوردار است و نگاه آن به انسان  و هستی برخواسته از ارزشهای اسلامی و آموزه های قرآنی می باشد.

متاسفانه نظام بین الملل امروز اسیر دست نگرشهای پوزیتویسیتی و حداکثر هرمونتیک است در نگاه پوزیتویستی که اکثر کشورها مبتلابه آن هستند به سازش و رنگ پذیری رو می آورند و سرانجام عافیت طلبی و اصرار بر حفظ نظم موجود را دنبال می کنند.  نظرات هرمونتیک هم حداکثر به تفسیر دنیا روی می آورند و در صدد می باشند که تلاش برای نزدیکی نظرات را فراهم آورند.

اما گفتان انقلاب اسلامی متمایز و ویژه است، گفتمان غربی نظام بین الملل را قبول ندارد و همان طوری که اشاره شد خود هستی شناسی، معرفت شناخت و انسان شناس مختص به خود را دارا می باشد.  این گفتمان که به تعبیر حضرت آقا یک منظومه فکری و اسلامی است به دنبال تغییر و دگرگونی است، به نظام سلطه و هژمونی در دنیا منتقدانه نگاه می کند، ساکت نمی نشیند و با بسیج عزم ملی و هماهنگی های منطقه ای و بین الملل خود در صدد به انجام رساندن اهداف و راهبردهای خود می باشد.

استقلال همه جانبه و آزادی فکری و عملی هر دو در منظومه فکری نظام جمهوری اسلامی قرار دارند و چنین نظام فکری زمینه ساز خود باوری و حرکت بالنده رو جلو تلقی می گردد.

پارامترهای قدرتی گفتمان انقلاب اسلامی دلیل خصومتهای گفتمان غربی

انقلاب اسلامی ایران هرگز حالت تهاجمی نداشته است، و هرگز نخواسته که به زور ایده ها و آرمانهای خود را به کشورهای منطقه و یا نظام بین الملل تحمیل کند.  اما این کشورهای منطقه و نظام بین الملل بوده اند که به دلیل ضعفهای درونی خود حالت دفاعی گرفته و به قول خودشان به خاطر دفاع پیش گیرانه دست به تهاجم علیه ایران زده اند.

به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی، ایرانی پیشرفته از لحاظ علم و صنعت، با جمعیتی صد و پنجاه تا دویست میلیون و برخوردار از معنویت و به دور از سلطه گری مایه حسرت و خشم نظام گفتمانی سطله بوده و خواهد بود.  چرا که چنین کشور اسلامی زمینه ساز برچیده شدن بساط استکبار و کفر خواهد شد.

نظام هژمونی غرب به دنبال حفظ نظم موجود است و طبیعی است که با هر قدرتی که ساختارهای نظم موجود را بخواهد برهم بزند مقابله خواهد کرد.  اکنون با گذشت بیش از سه دهه از عمر انقلاب اسلامی، و پایمردی انقلاب اسلامی در گفتمان مختص خود که مشخصه بارز آن عدالت طلبی است مورد خصومت و دشمنی گفتمان غربی قرار گرفته است.  به تعبیر مقام رهبری دستیابی جمهوری اسلامی ایران به این جایگاه برجسته برای جبهه استکبار بسیار سنگین است و علت همه توطئه ها و تلاشها در مقابله با نظام اسلامی، جلوگیری از تحقق چنین آینده ای است.  چرا که ظهور چنین کشور اسلامی زمینه ساز برچیده شدن بساط استکبار و کفر خواهد شد و این وظیفه همه ملت ایران به ویژه جوانان، علمای دین و روشنفکران دانشگاهی است که باید حرکت خود را در چارچوب منظومه فکری اسلامی پیش ببرند و همه از جمله مسئولان نسبت به طراحی و نقشه دشمن حساس و هوشیار باشند و نباید به واسطه لبخند دشمن و یا احیانا مساعدت کوتاه مدت او در موضوعی خاص فریب دشمن را بخورند.

به عبارت دیگر انجام مذاکرات هسته ای با دنیای غرب یک رویکرد و تاکتیک است که به هیچ وجه، علیرغم تاکید برخی از دوستان داخلی، هیچ تغییری را در راهبرد و استراتژی گفتمانی و هویتی انقلاب اسلامی ایجا نمی کند.  گفتمان انقلاب اسلامی قابل مذاکره و معامله نیست.

تاکید بر خود باوری و اعتماد به نفس

به نظر می رسد که نکته محوری تحقق منظومه فکری انقلاب اسلامی در نگرش رهبر انقلاب اسلامی اصل خود باوری است.  باز متاسفانه عده ای که خود را خیلی روشنفکر و اهل علم می دانند همواره این را به جوانان ما تلقین می کنند که ما ایرانیان توسعه نیافته هستیم و عقب افتاده می باشیم و به این وسیله راه را برای یاس و ناامیدی و ناتوانی و از بین رفتن اعتماد به نفس فردی و ملی فراهم می کنند.

البته که همواره نقد اجتماعی و سیاسی از خود را هگشا بوده و خواهد بود ولی نکته اساسی این است که خود و جامعه را ناامید نکنیم و اعتماد به نفس را نیز از خود و جامعه سلب ننماییم.  تلقین پر طمطراق این که ما ملتی عقب افتاده و توسعه نیافته هستیم در عین حالی که دردی را دوا نمی کند بلکه یک نوع بر هم زنندگی شرایط داخلی نیز محسوب می شود.

ملت علیرغم همه مشکلاتی که در داخل داریم، ملتی قدرتمند است، شاهد مثال آن وحدت و بسیج بی مانند تاریخی ما در مقابل تجاوز هشت ساله عراق است، نمونه آن توان بی همانند ملت ما در مقابل تحریم های ناجوانمردانه غربی ها و آمریکایی هاست.  نمونه آن پیشرفت های زیادی است که در همین شرایط سخت در زمینه های علمی و صنعتی به دست آورده ایم و نهایتا ترجمان آن این امنیتی است که در این منطقه پرآشوب از آن برخورداریم.

جمع بندی

راه فراسوی گفتمان انقلاب اسلامی راهی روشن و پر از امید است.  اما مستلزمات اصلی آن به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی این است که در ادبیات و نظام کلیشه ای غرب غرق نشویم و فریب وعده و وعیدهای غربی را نخوریم.  شرط موفقیت ما پایمردی مستمر ما در اصول گفتمانی انقلای اسلامی است که مبتنی بر عدالت خواهی، آزادی طلبی و حمایت از مظلومین و مستضعفین است.  گفتمانی که حاصل معرفت شناختی، هستی شناسی و انسان مداری اسلامی است که در ارزشهای اسلامی و آموزه های قرآنی می باشد.

ایران امروز، مورد خصومت غرب است چون که پاردایم گفتمانی و رفتار هژمونی طلبانه سیاست بین الملل امروز را نپذیرفته است.  ایران ما حرف خود را برای دنیای امروز داراست.  از پارادیم گفتمانی مختص به خود برخوردار می باشد.  سر ستیز و جنگ با کسی یا رژیمی یا کشوری را ندارد اما این دیگران هستند که رفتاری متجاوزانه، خشنونت طلبانه و یا حتی تروریستی با ما دارند که شاهد آن تقدیم بیش از هفده هزار شهید ترور بعد از وقوع انقلاب اسلامی می باشد.

ایران اسلامی، دروغهای گفتمانی غرب در نظام بین الملل را قبول ندارد و روایت های خاص خود را نیز در مورد آنها ارایه می نماد.  حقوق بشر، دمکراسی طلبی و مبارزه با تروریسم که در گفتمان غربی  مطرح می شود، از نظر گفتمان انقلاب اسلامی قابل قبول نیست چون به شدت دچار فریب، سردرگمی و دروغ و پارادوکس است که برای اثبات همه آنها مستندات روشنی در سیاست بین الملل امروز وجود دارد.

و اما محور موفقیت ما خود باوری، به ویژه در میان جوانان ماست که بپذیریم می توانیم و در عین حالی که آسیب شناسی و نقد از خود را داریم اما هرگز از پارامترهای قدرتی خود نیز غافل نیستیم، پارامترهایی که هر چه پر توان تر باید آنها را ارتقا ببخشیم.

دکتر رضا سیمبر

استاد تمام گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه گیلان

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار