نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مقالات 
اخبار > اقتصاد بحرین
 


شماره خبر :٢٣٣٧٧٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/12/15    ا   ١٤:١٢

اقتصاد بحرین
بحرین قبل از بی‌ثباتی سیاسی، اصلاحات اقتصادی را با حمایت کشورهای غربی و سازمان‌های اقتصادی بین‏المللی آغاز کرده بود. حمایت سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی و گزارشات آنها حکایت از موفقیت این برنامه‌ها داشت ولی ناآرامی‌های سیاسی و گزارشات جدید، این فرایند را زیر سوال برد و تناقضات اقتصاد سیاسی این کشور را آشکار کرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اقتصاد بحرین

دکتر حسن شکوه

مقدمه: بحرین قبل از بی‌ثباتی سیاسی، اصلاحات اقتصادی را با حمایت کشورهای غربی و سازمان‌های اقتصادی بین‏المللی آغاز کرده بود. حمایت سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی و گزارشات آنها حکایت از موفقیت این برنامه‌ها داشت ولی ناآرامی‌های سیاسی و گزارشات جدید، این فرایند را زیر سوال برد و تناقضات اقتصاد سیاسی این کشور را آشکار کرد.

توسعه انسانی در بحرین: سازمان ملل متحد در سال 2011 بحرین را بر اساس شاخص توسعه انسانی در سه حوزه آموزش و پرورش، بهداشت و درآمد در میان 20 کشور عرب در رده سوم و در سطح جهان در رده 42 قرار داد. در سال 2010 رده بحرین در جهان عرب سوم و در سطح جهان در رده 39 قرار داشت. امارات متحده عربی در میان کشورهای عربی در رده اول و در سطح جهان در رده سی‌ام قرار گرفته است. درصد آموزش بزرگسالان در بحرین فراتر از 90 درصد است و نرخ سرمایه‌گذاری در کشور فراتر از 1.2 درصد تولید ناخالص ملی بوده است. هزینه‌های عمومی در بخش آموزش و خدمات بهداشتی بیش از 4.5 درصد تولید ناخالص ملی بوده است. متوسط طول عمر 76 سال و میانگین تولید ناخالص ملی سرانه به 28,240 دلار در سال 2012 رسیده است. از نظر سازمان ملل متحد، بحرین بر اساس شاخص توسعه انسانی در مسیر صحیح قرار دارد و باید به تلاش‏هایش برای بهبود عملکرد ادامه دهد. از این منظر تنزل بحرین در رده‌بندی بین‏المللی از رده 39 در سال 2010 به رده 42 در سال 2012 به‌خاطر عملکرد سریع کشورهای لیتوانی، امارات متحده عربی و قطر است(1).

در زمینه فناوری، مجمع اقتصاد جهانی و گروه تجاری بین‏المللی (انسیاد) از نظر نفوذ فناوری اطلاعات بحرین را در جهان عرب در مقام نخست و در بین 142 کشور دنیا در مقام 27 قرار دادند. قطر پس از بحرین در مقام دوم و در سطح جهان در رده 28 قرار گرفته است. امارات متحده عربی در جهان عرب سوم و در سطح جهانی در رده 30 می‏باشد. مقامات بحرین برتری الکترونیکی این کشور را در خدمت پیشبرد اقتصاد دانش‌محور می‌دانستند.(2) در این چارچوب بحرین از لحاظ کارآفرینی در مقام 11 جهان و در سال 2011، تقریباً 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی و 20 شرکت بین‌المللی را جذب کرد. تعداد شرکت‏های خدمات مالی از 401 شرکت به 414 شرکت افزایش یافت. بر این اساس پیش‌بینی می‌شد نرخ رشد در سال 2012 چهار درصد افزایش یابد. این کشور یک برنامه گسترش و بازاریابی بلندپروازانه برای سال 2012 ایجاد کرده بود. تبلیغات ارتقای سرمایه‏گذاری خارجی در سال 2012 طراحی و بر بازارهای آسیا و خاور دور چین، ژاپن، کره جنوبی و هند همچنین ترکیه، آلمان و ایالات‌متحده تمرکز داشت. بحرین بدنبال توسعه صنعت تقویت اقتصاد ملی و ایجاد فرصت‏های شغلی است. این کشور با زیرساخت‏های فن‏آوری اطلاعات و ترابری، نزدیکی به کشورهای خلیج فارس و تسهیلات به سرمایه‌گذاران سعی می‌کند از بخش‏هایی سنتی و کم دستمزد و صنایعی که برای محیط زیست زیان‌آور هستند اجتناب کند. به منظور شناسایی اولویت‏ها مطالعات انجام شده است. تلاش‌های بحرین با هدایت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد برای جذب سرمایه‌گذاری در اقتصاد سبز، انرژی‏های تجدیدپذیر، صنایع غیرآلوده‌کننده و توجه به پروژه‏های کشاورزی است.(3) بحرین همچنین نخستین بورس چند سرمایه‏ای درخاورمیانه (بی اف ایکس) را در سال 2011 راه انداخت. این بورس یک پایگاه جدید تجارتی الکترونیکی یکپارچه است که شامل اوراق مالی گوناگون مانند اوراق بهادار، اوراق نقدی و مشتقات در قراردادهای سه‌گانه: پیمان تحویل آتی، قرارداد اختیاری و قرارداد مبادله، و نیز محصولات مالی مطابق با قانون شریعت می‌باشد. این بورس معامله بر روی ارزها، کالاها، انرژی و شاخص‌های داو‏ جونز را شروع کرد.(4)


با همه این تحولات تنش‌های سیاسی در بحرین تاثیر زیادی در کاهش رشد اقتصادی این کشور داشته است. تنش‌های سیاسی بیش از 2 میلیارد دلار زیان به اقتصاد کشور وارد کرده است. رشد اقتصادی بحرین در سه ماه نخست 2011 با کاهش 1.7 درصدی روبرو شده است. میزان سرمایه‌گذاری و بازرگانی داخلی و خارجی  در سال‌های 2011 و 2012 کاهش داشته است. دولت بحرین مجبور شد برای مقابله با تنش‌های سیاسی هزینه‌های بودجه را افزایش دهد. این امر باعث شد مازاد بودجه بحرین طی سال‌های 2011 و 2012 به ترتیب به 2 و 0.4 درصد تولید ناخالص داخلی برسد. طبق گزارش سازمان‌های بین‌المللی، بحرین با 17 پله سقوط نسبت به سال 2011 جز  35 کشور جهان از حیث افول آزادی‌های عمومی است. بحرین به لحاظ توجه به اعتراض‌ها مردمی، «آزادی‌های مدنی»، «حاکمیت قانون» و «مبارزه با فساد و وجود شفافیت» در فهرست بدترین کشورهای جهان است.


گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی به این نکته اشاره دارد که بحرین نسبت به سال 2011 شاهد رشد قابل ملاحظه در فساد اقتصادی است. موسسه استاندارد اند پوور، بانک مرکزی بحرین را جزو بدترین بانک‌ها در کشورهای جهان می‌داند. از نظر این موسسه نمی‌توان افق روشنی را برای اقتصاد بحرین طی سال آینده میلادی در نظر گرفت. خسارات بخش گردشگری نتایجی بسیار منفی بر اقتصاد بحرین گذاشت. میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور به‌شدت کاهش یافته است و بورس این کشور در میان بورس‌ کشورهای عربی شاهد افولی 7.5 درصدی بوده است. از آغاز انقلاب بحرین از 14 فوریه 2011 تاکنون ارزش سهام بحرین شاهد 27.5 درصد کاهش بوده است. سازمان‌های بین‌المللی به بحرین توصیه می‌کنند، برای خروج از بحران قطع بازداشت‌های سیاسی، محاکمه مسئولان فاسد و اصلاحات سیاسی ریشه‌دار را آغاز کند.


پی‌نوشت:

1ـ بحرین رتبه بالای خود در شاخص توسعه سازمان ملل متحد را حفظ کرده است، 20 ژانویه 2012، ‌نوشته محمد الجیوشی از منامه
2ـ بحرین در مقام اول جهان عرب در فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات، 13 آوریل 2012، نوشته محمد الجیوشی در منامه
3ـ بحرین در جستجوی جذب سرمایه‌گذاری از آسیا در سال 2012 است، 3 ‌فوریه 2012، نوشته محمد الجیوشی در منامه
4ـ راه اندازی نخستین بورس چند سرمایه‌ای در منطقه در بحرین، 4 فوریه 2011، نوشته محمد الجیوشی در منامه

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار