نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مقالات 
اخبار > تحلیل اندیشکده واشنگتن از پیامدهای حوادث سوریه برای لبنان
 


شماره خبر :٢٢٣٧٢٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/24    ا   ٠٩:٣٣

تحلیل اندیشکده واشنگتن از پیامدهای حوادث سوریه برای لبنان
مقاله‌ای با عنوان «لبنان و سرزیر شدن بحران سوریه» که به قلم «دیوید شنکر» مدیر برنامه سیاست‌ عربی اندیشکده «سیاست خاور نزدیک» واشنگتن، در پایگاه اینترنتی این اندیشکده منتشر شد، آمده است: هم اکنون مسایل داخلی بر سیاست لبنان احاطه دارد، نه جنگی که در همسایگی دیوار به دیوار این کشور در جریان است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تحلیل اندیشکده واشنگتن از پیامدهای حوادث سوریه برای لبنان

یک اندیشکده آمریکایی با ذکر تأثیرات ناشی از بحران سوریه بر اقتصاد و اجتماع لبنان، به خصوص تأثیرات ناشی از ورود سیل آوارگان سوری، تصریح می‌کند که به رغم این اثرات منفی، این مسائل داخلی لبنان است که تعیین کننده است.

 

به گزارش بیداری اسلامی، مقاله‌ای با عنوان «لبنان و سرزیر شدن بحران سوریه» که به قلم «دیوید شنکر» مدیر برنامه سیاست‌ عربی اندیشکده «سیاست خاور نزدیک» واشنگتن، در پایگاه اینترنتی این اندیشکده منتشر شد، آمده است: هم اکنون مسایل داخلی بر سیاست لبنان احاطه دارد، نه جنگی که در همسایگی دیوار به دیوار این کشور در جریان است.

 

* پیامدهای بحران سوریه برای لبنان هم اقتصادی و هم فرقه‌ای بوده است

اسرائیل حمله‌‌ای به سوریه انجام داد، ادعا بر این است که این حمله به کاروان حزب‌الله لبنان که حامل سلاح‌های پیشرفته ضدهوایی روسیه به مقصد لبنان بود، صورت گرفت. لبنان نیز مانند دیگر کشورهایی هم مرز سوریه، شاهد ورود خیل عظیمی از آوارگان سوری بوده و با پیامدهای شدید اقتصادی این بحران، هم از جنبه منفی و هم مثبت آن مواجه بوده است.

اما لبنان در عین حال از پیامد و موج فرقه‌ای ناشی از خشونت در همسایگی خود متأثر بوده است، چرا که تنش‌ها میان مسلمانان سنی‌ لبنان که از شورشیان سوری حمایت می‌کنند و شبه نظامیان شیعه حزب‌الله که از نظام بشار اسد حمایت می‌کنند، تشدید یافته است. به هر حال علی‎رغم فشارهای شدید، لبنان درگیر مسائل داخلی به خصوص مباحثات جاری درباره قانون آتی انتخابات این کشور و مسأله مربوط به ازدواج‌های غیرمذهبی است.

 

* ورود آوارگان بیشتر به لبنان

بنا بر اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، در میان دیگر همسایگان سوریه، لبنان شاهد ورود بیشترین تعداد آوارگان سوری بوده است. برای لبنانی که تنها 4 میلیون و 250 هزار نفر جمعیت دارد و با مشکلات شدید اقتصادی ناشی از بحران در سوریه مواجه است، ورود این پناهندگان همراه با بار و فشار شدید بر لبنان، بوده است. «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان، در نشست سران اقتصادی دنیا در «داووس» که اواخر ژانویه برگزار شد، در مورد تأثیرات ناشی از 230 هزار پناهجوی سوریه بر کشور خود حرف زد، او گفت: «وضعیت به سطح خطرناکی رسیده و لبنان به تنهایی نمی‌تواند از عهده آن برآید، لازم است که لبنان کمک‌های فوری دریافت کند تا بتواند از پس این فشار برآید».

 

* مخالف لبنان برای ساخت اردوگاه، برای پناهجویان سوری

تاکنون نشانه‌ای دال بر فروکش کردن جریان ورود آوارگان مشاهده نشده است. «میقاتی» از سازمان ملل و جامعه خیرین بین‌المللی، خواسته سالانه 180 میلیون دلار به این کشور کمک کنند (یعنی 380 میلیون دلار در دو سال گذشته) تا بیروت بتواند با آن مخارجی که از بودجه کشور برای آوارگان سوری هزینه کرده را جبران کند. در عین حال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در گزارش‌های خود عنوان کرده که مشغول ارایه خدمات، به یک چهارم از آوارگان است و این امر 36 میلیون دلار هزینه به همراه داشته است. ماه گذشته واشنگتن عنوان کرد 29 میلیون دلار به عنوان حمایت انسان دوستانه در اختیار لبنان قرار خواهد داد.

در حالی که لبنان امکان تحصیل را برای 30 هزار کودک سوری فراهم کرده، اما این کشور بر خلاف اردن و ترکیه اردوگاهی برای رسیدگی به آوارگان سوری بنا نکرده است. در حقیقت، از آن‎جایی که لبنان هم اکنون پذیرای 400 هزار مهاجر فلسطینی است، درباره احتمال ساکن شدن بلند مدت پناهجویان سوری حساسیت دارد و این حساسیت به حدی است که حتی بنا کردن چادر نیز غیرقانونی است.

در نتیجه این سیاست‌های لبنان، پناهجویان سوری مجبورند، سرپناه و مسکنی برای خود دست و پا کنند. تاکنون، بیشتر این پناهجویان در شهرک‌ها و شهرهای کوچک شمالی و منطقه «بقاع» سکنی گزیده‌اند، اما بیشتر این بینوایان به سمت 12 اردوگاه پناهندگان فلسطینی رفته‌اند. بنابر گزارش‌های سازمان ملل، پناهجویان سوریه اکنون 7 درصد از جمعیت اردوگاه «عین الحلوه» در جنوب لبنان را تشکیل می‌دهند.

 

* تصویر مبهم اقتصادی برای لبنان

در حالی که پناهندگان باری بر دوش لبنان بوده‌اند، اما این‎گونه نبوده که بحران سوریه بر لبنان همواره تأثیر مخرب داشته باشد. قدر مسلم میزان گردشگرانی که از کشورهای حاشیه خلیج فارس به این منطقه می‌آمدند، کاهش چشمگیری یافته است. بعد از تهدید به گروگان‎گیری علیه شهروندان سعودی که سال گذشته اعلام شد، گردشگران کشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس، سفر به لبنان را متوقف کردند و در نتیجه گردشگری لبنان با افت 17.5 درصد به یک میلیون و 360 هزار نفر درسال 2012 رسید.

این تعداد گردشگر پایین‌ترین میزان از سال 2008 تاکنون به شمار می‌رود. این آمار از این جهت مهم است که در طول دوران اوج گردشگر پذیری لبنان که از ماه مه تا اکتبر است، 40 درصد از مصرف در لبنان، مربوط به گردشگران عرب بود که اکنون دیگر این‎گونه نیست.

در عین حال، صادرات رسمی لبنان به سوریه – البته اگر میزان قابل توجه قاچاق کالا را مد نظر قرار ندهیم – از 4 درصد به یک درصد کاهش یافته است. ضمن این که به سبب این که ترانزیت کالای زمینی از راه سوریه متوقف شده، تجارت خارجی لبنان مجبور است که بر ترانزیت دریایی که گرانتر است، برای انتقال کالا تکیه کند.

بدتر از همه این که خشونت در سوریه سرمایه‌گذاران را ترسانده و میزان سرمایه‌گذاری مستقیم در لبنان حذف شده است. تنها در سال 2012، کاهش 20 درصدی در درخواست مجوز ساخت مسکن در لبنان پیش آمد است. در عین حال، بانک‌های لبنانی که از پرسودترین بنگاه‌های کشور هستند، بسیاری از سهامی را که در سوریه داشتند از دست داده‌اند. به عنوان مثال، بانک Audi لبنان که در سال 2011 پرسودترین سال را داشت در سال 2012 با کاهش درآمد مواجه بودند.

 

* ورود حجم عظیم آوارگان موجب رونق بخش مسکن شده است

علی‎رغم این هزینه‌ها و محیط سخت منطقه‌ای، لبنان هنوز توانسته نرخ رشد تولید ناخالص داخلی 2 درصدی را در سال 2012 تجربه کند. معلوم شده که ورود سیل آوارگان سوری به این کشور، موجب به وجود آمدن تقاضای بیشتر برای خدمات مانند خدمات پزشکی و تحصیلی شده است، ضمن این که تقاضا برای کالاهای مصرفی نیز بیشتر شده است.

به همین شکل، با وجود خالی بودن هتل‌های گران‎قیمت بیروت، تقاضا برای مناطق مسکونی کم هزینه و آپارتمان‌‌های اجاره‌ای بسیار بالا است. در حقیقت، آمدن 200 هزار بی‎خانمان سوریه به عنوان پایه‌ای برای رشد بازار املاک راکد در لبنان، شده است. بنابر گزارش روزنامه الاخبار لبنان، شاخص قیمت مسکن در دسامبر 2012 شاهد رشد 44 درصدی در مقایسه با دسامبر 2011 بود.

 

* درگیری شبه نظامیان طرفدار و مخالف دولت سوریه در داخل لبنان

با ورود آوارگان سوری به لبنان، شبه‌نظامیان سنی مذهب و شیعه، از لبنان به سوریه می‌روند و مبارزه می‌کنند و در آن‎جا جان می‌دهند. با وجود این که برخی اوقات این اوضاع موجب بروز خشونت در داخل لبنان شده است– به عنوان مثال درگیری‌های صورت گرفته میان سنی‌ها و علوی‌ها در شهرهای طرابلس و صعدون – ولی بیشتر این درگیری‌ها به داخل سوریه کشیده شد.

در حالی که برخی از گزارش‌های اخیر رسانه‌ای حاکی از آن است که «جبهه النصره» یعنی گروه تروریستی وابسته به القاعده در سوریه اقدام به جذب نیرو از شمال لبنان و منطقه طرابلس کرده است. این اطلاعات که از سوی افسران اطلاعات نظامی لبنان که از همپیمانان حزب‌الله هستند، افشاء شده، تاکنون از سوی مرجعی تأیید نشده است. جای تعجبی نیست که با توجه به منبع این خبر، این دست مقالات منعکس کننده این دیدگاه رایج در طرفداران سوریه و حزب‌الله است که شبه نظامیان سنی را تهدیدی برای ثبات لبنان می‌دانند.

سقوط نظام اسد و گسترش نظامی‌گری به طور حتم تنش‌ها در لبنان را چند برابر می‌کند. سقوط نظام اسد نه تنها موجب ضعف حزب‌الله می‌شود، بلکه منجر به دسته بندی مجدد سیاست لبنان نیز می‌شود و به طور حتم بعد از دوران اسد، شبه نظامیان سنی در سوریه به لبنان خواهند آمد تا از شبه‌نظامیان سنی لبنانی انتقام بگیرند.

 

* ازدواج غیرمذهبی از موضوعات جدید اختلاف‌انگیز در لبنان

بحران در سوریه رشد اقتصادی را کاهش داده و خط‌کشی‌های فرقه‌ای را تقویت کرده و بر جمعیت لبنان دسته کم به میزان 5 درصد افزوده است. در حالی که این تحولات به تأثیرات خود ادامه می‌دهند، اما هنوز در رأس اخبار لبنان قرار ندارند. در حقیقت، هم اکنون بیشترین عنوان‌های خبری در لبنان مربوط به قوانین انتخاباتی است که بر اساس آن قرار است انتخابات پارلمانی لبنان، برگزار شود. در کنار این عناوین، مباحث مربوط قانونی کردن ازدواج غیرمذهبی [مدنی] در لبنان قرار دارد.

در هفته‌های اخیر، مفتی اعظم، رئیس جمهور، نخست‌وزیر و سران جامعه مسلمانان سنی مذهب لبنان همگی به بررسی بحث ازدواج غیرمذهبی پرداخته‌اند. این موضوع از موضوعات اختلاف برانگیز در لبنان است. ماه گذشته مفتی لبنان فتوایی صادر کرد که به طور اساسی جامعه مسلمانان را از ازدواج در خارج از مساجد منع کرد، اما ین فتوا تنها منعکس کننده نظر یکی از بخش‌های سکولار لبنان بود. نخست‌وزیر لبنان که یک سنی است درخواست کرده که بررسی این موضع به زمانی بعد موکول شود و عنوان کرد: «ما نمی‎توانیم مناقشه‌ای دیگر در کشور را شاهد باشیم». اما به هر حال موضوع هم‎چنان به قوت خود باقی است.

 

* قانون جدید انتخابات موجب بروز احتمالی مناقشات تازه در لبنان

نکته جنجالی‎تر قانون انتخابات است که مناقشه‌ای دیگری برای نظام سیاسی فرقه‌ای غیرکاربردی لبنان است. موضوع مورد بحث این است که آیا قانون انتخابات که در دو سال گذشته منجر به بوجود آمدن اکثریت ضدحزب‌الله در پارلمان لبنان شده، ادامه پیدا کند یا خیر. یا این که آیا این اکثریت، فدای سیستم بی‌سابقه‌ای می‌شود که به مسیحیان، سنی‌ها، شیعیان و دروزی‌های لبنان امکان می‌دهد تنها به طرفداری از هم مذهبی‌های خود رأی دهند.

این تغییرات پیشنهادی نه تنها دری روی حزب‌الله و شرکای ائتلافی مسیحی آن به عنوان حامی باز کرده، بلکه هم‎چنین بسیاری از سران مسیحی وابسته به جریان 14 مارس که از جریانات طرفدار غرب در لبنان هستند را نیز، شامل می‌شود.

معلوم نیست که چطور این مباحثات که شامل فرقه‌گرایی و ایدئولوژی نیز می‎شود، حل و فصل خواهد شد. فعلاً، این دو موضع داخلی است که بر سیاست لبنان اثر گذاشته، نه جنگی که در سوریه و در همسایگی لبنان در جریان است. اما سوریه هم‎چون گذشته، بار دیگر به موضوع اصلی در بیروت بدل خواهد شد.

شاید اسرائیل در آینده در داخل لبنان به محموله تسلیحاتی حزب‌الله حمله کند و این امر منجر به بروز بحران تازه شود. شاید هم این شبه نظامیان باشند که به خاطر حس انزوای ناشی از سقوط اسد، بار دیگر اقدامی پیش‎دستانه نظامی علیه رقبای داخلی انجام خواهند داد. متأسفانه، ادامه وخامت اوضاع در سوریه، منجر به جاری شدن سیل عظیم آوارگان و شبه‌نظامیان در دو طرف خواهد شد و به خودی خود می‌تواند وضعیت کنونی و آرام حاکم بر لبنان را تضعیف کند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار